Niezbędne informacje potrzebne do żeglowania katamaranem Minicat
Bardzo często nasi klienci jak również miłośnicy żeglarstwa pytają nas o wymagane prawem dokumenty niezbędne do prowadzenia katamaranu Minicat. Śpiesząc z odpowiedzią wyjaśniamy, że wedle obowiązujących przepisów na prowadzenie jednostki żaglowej o długości kadłuba do 7,5m nie potrzeba żadnych patentów ani uprawnień. Dotyczy to również jednostki wyposażonej w napęd mechaniczny o mocy do 75kW ograniczonej mechanicznie do rozwijania prędkości 15km/h. To samo dotyczy jachtów motorowych – w tym wypadku długość kadłuba nie może przekraczać 13m i silnik mechaniczny z ograniczeniem j.w.
Dlatego jeżeli ktoś żegluje od wielu lat, zna przepisy prawa wodnego, a prowadzenie jednostki nie sprawia mu żadnych problemów, to uprawnienie nie będzie konieczne.
Praktyka żeglarska i uprawnienia
Niemniej jednak, w przypadku osób początkujących, które dopiero co stawiają pierwsze kroki na pokładzie jachtów żaglowych lub innych jednostek pływających, sugerujemy poprzedzenie pływania odpowiednim kursem.
Szkolenie zakończone egzaminem na patent organizuje wiele firm w Polsce, a sam patent może być zarówno wydany przez PZŻ (Polski Związek Żeglarski) – Żeglarz Jachtowy – najniższy stopień uprawniający do samodzielnego sterowania jachtem żaglowym (który może być wyposażony w pomocniczy napęd mechaniczny) po wodach śródlądowych. Po morskich wodach wewnętrznych przy długości kadłuba do 12m oraz w strefie do 2Mm od brzegu w porze dziennej. Do egzaminu może przystąpić osoba która ukończyła 14rok życia.
Odpowiednikiem polskiego uprawnienia, które honorowane jest w całej Europie i również w Polsce jest ISSA (International Sailing Schools Association) Inland Skipper – certyfikat wydawany po ukończeniu odpowiedniego kursu, zdobyciu umiejętności i wiedzy teoretycznej popartej egzaminem wewnętrznym przeprowadzonym przez instruktora, którego imię i nazwisko będzie widniało na uzyskanym certyfikacie.
Trzecim związkiem, bardzo cenionym na świecie jest brytyjskie RYA (Royal Yachting Association) którego uprawnienia są rozpoznawane i honorowane na wszystkich kontynentach i świadczą o wysokiej jakości i kwalifikacjach kadry egzaminatorów, jak również osoby która takie uprawnienie uzyskała.
Kolejnym często zadawanym pytaniem przez posiadaczy lub przyszłych posiadaczy katamaranów pompowanych, jest pytanie o możliwości żeglowania po wodach Chorwacji, Grecji, Włoch. Z naszego doświadczenia jak również zaprzyjaźnionych ekip które co roku organizuje tygodniowe rejsy po wyspach Chorwackich, katamaran nie wymaga żadnych rejestracji ani winiet. Natomiast przynajmniej jeden z żeglarzy sterujących katamaranem powinien mieć uprawnienia które są uznawane w Europie – np. jednej z powyższych organizacji / związków.
Minicat – Guppy
Katamaran pompowany Minicat a zwłaszcza model Guppy są idealnymi jednostkami do rozpoczęcia przygody z żeglarstwem. W przypadku wspomnianego modelu napęd stanowi żagiel główny grot, o małej powierzchni, co ułatwia naukę. Idealnie sprawdzi się w słabych warunkach wietrznych 2-3 w skali Beauforta.
Należy pamiętać o konieczności posiadania środków ratunkowych na pokładzie – kamizelek asekuracyjnych w przypadku osób potrafiących pływać lub kamizelki ratunkowej dla osoby niepływającej.